Текущее время: 29 мар 2024 02:54


Часовой пояс: UTC + 4 часа




Начать новую тему Ответить на тему  [ Сообщений: 6 ] 
Автор Сообщение
 Заголовок сообщения: Asrock MultiBook M15 не стартира
СообщениеДобавлено: 06 фев 2013 15:50 
Не в сети

Зарегистрирован: 05 мар 2010 22:29
Сообщения: 30
Откуда: Bulgaria
Здравейте колеги.
Пристигна за ремонт Лаптоп Asrock Multibook M15 без никаква реакция при натискане на Power бутона.
Дъното е модел: IML5L4-AR R3.1
На мен ми прилича на ASUS-ко дъно.
Естествено за тази "Бяла лястовица" нямам схема.
При първоначална диагностика установих, че от системните 3,3/5V са налице само 3,3V.
Схемата за формиране на 3,3/5V е реализирана на базата на MAX17031. На 10pin на чипа е 0V -няма разрешаващо ниво за стартиране на частта 5V.
Мултиконтролера е IT8502E. Charger-a е MAX17015 (аналог MAX17005).
На изхода ACOK# 7pin на MAX17015 би трябвало да е 0V но там е 3,3V , на входа 17pin (ACIN) напрежението е 0,9V. От схемата на MAX17015 за да се запусне този шим, напрежението трябва да е над 2V.
След продължително прозвъняване намерих резистивният делител, който е изпълнен с резистор приблизително 65K към +19V и приблизително 15К към маса. Приблизително, тъй като измерванията съм ги правил при запоени резистори към платката.
Според стойностите на резисторите , на входа ACIN напрежението би трябвало да е доста над 2 V а не 0,9 V.
При смяната на MAX17015 с друг, резултатът бе същият.
Проблемът е в това, че не съм сигурен във вторият MAX, тъй като го свалих от подобно дъно което имах за части.
Молбата ми е :
Ако на някой му се намира схема или частта отговаряща за зареждането или има опит с този лаптоп да сподели , за което ще съм благодарен.
П.П.
Направих проба като занулих ACOK#, в следствие на което се появиха 5V и лаптопът стартира.


Вернуться к началу
 Профиль  
Ответить с цитатой  
 Заголовок сообщения: Re: Asrock MultiBook M15 не стартира
СообщениеДобавлено: 06 фев 2013 19:22 
Аватара пользователя
Не в сети

Зарегистрирован: 16 янв 2009 15:41
Сообщения: 152
Откуда: Варна, България
Город: Варна
Здравей.
При този модел стандартен даго наречем дефект е точно чарджера. На практика установено, че дефектирал чарджер може даже да прояви дефект (както при последният М15 ремонтиран при нас) състоящ се в спорадично отказване на тъчпада или произволно движение на курсора по екрана. Най-лесно се разбира от напрежението върху диода (непосредствено до чарджера) .... < 7v .... дефект.

_________________
Ремонт на лаптопи и Apple продукти без значение от сложността на повредата. Спешен ремонт до 36 часа.
skype: ice_flames


Вернуться к началу
 Профиль  
Ответить с цитатой  
 Заголовок сообщения: Re: Asrock MultiBook M15 не стартира
СообщениеДобавлено: 06 фев 2013 20:57 
Не в сети

Зарегистрирован: 05 мар 2010 22:29
Сообщения: 30
Откуда: Bulgaria
Интересуваше ме дали има други елементи свързани към средната точка - маса на делителя който формира напрежението ACIN, но щом казваш че това е типичен проблем ще трябва да търся читав MAX17015.
Най -вероятно е пробил към маса входа ACIN.
Хубаво беше да има и някаква схемичка за повече яснота.
Интересното е че при прозвъняване, резистора (65к)на делителя е свързан директно към средният извод на куплунга на адаптера +19В без последователно свързан диод.А и не намерих някакви външни елементи като кондензатори или защитни диоди към въпросният вход ACIN.


Вернуться к началу
 Профиль  
Ответить с цитатой  
 Заголовок сообщения: Re: Asrock MultiBook M15 не стартира
СообщениеДобавлено: 07 фев 2013 16:11 
Не в сети

Зарегистрирован: 05 мар 2010 22:29
Сообщения: 30
Откуда: Bulgaria
Колеги.
Търся да закупя гореспоменатия charger MAX17015.
Реших да се възползувам от услугите на ebay-a но веднага "включих на задна" като видях цените на този чип -12,95$ а уж бил "Low Cost Charger".
Евентуално ако използувам по ефтините варианти MAX17005 или MAX17006 дали ще имам някакви проблеми при управление на зареждането.
По документация MAX17005 е за 3 или 4 клетъчни батерии Li+ а MAX17006 за 2 или 3 клетъчни Li+.
Батерията на въпросният лаптоп е тип A32-H26 Li-Ion 11.1V 4400mAh, 48Wh, която в Ebay ми излиза като 6 клетъчна.


Вернуться к началу
 Профиль  
Ответить с цитатой  
 Заголовок сообщения: Re: Asrock MultiBook M15 не стартира
СообщениеДобавлено: 07 фев 2013 18:01 
Аватара пользователя
Не в сети

Зарегистрирован: 16 янв 2009 15:41
Сообщения: 152
Откуда: Варна, България
Город: Варна
погледни си пощата

_________________
Ремонт на лаптопи и Apple продукти без значение от сложността на повредата. Спешен ремонт до 36 часа.
skype: ice_flames


Вернуться к началу
 Профиль  
Ответить с цитатой  
 Заголовок сообщения: Asrock MultiBook M15 не стартира
СообщениеДобавлено: 13 авг 2019 16:18 
Не в сети

Зарегистрирован: 13 авг 2019 01:40
Сообщения: 4
Откуда: Greece
Город: Kalamaria
Профилактика била правена преди няколко месеца не знам колко точно, защото лаптопът е на една позната и тя не помнеше точно кога е чистен. За момента остава така, вързах й го към телевизора и стана като стационарен компютър, докато й минат изпитите. После й препоръчах да си го занесе на сервиз, защото си мисля, че ако е изваден кабел, все при някакво положение на капака или при разклащане на лаптопа би трябвало за момент да си върне нормалните цветове а това не се случва. Пък и беше върху бюро, когато му се развалиха цветовете, така че може да е по-сериозен хардуерен проблем.

Изображение:)


Вернуться к началу
 Профиль ICQ  
Ответить с цитатой  
Показать сообщения за:  Поле сортировки  
Начать новую тему Ответить на тему  [ Сообщений: 6 ] 


Часовой пояс: UTC + 4 часа


Кто сейчас на конференции

Зарегистрированные пользователи: Bing [Bot], Google [Bot], qwert75, Yandex [Bot]


Вы не можете начинать темы
Вы не можете отвечать на сообщения
Вы не можете редактировать свои сообщения
Вы не можете удалять свои сообщения
Вы не можете добавлять вложения

Перейти:  
Создано на основе phpBB® Forum Software © phpBB Group
Русская поддержка phpBB