Текущее время: 28 мар 2024 21:03


Часовой пояс: UTC + 4 часа




Начать новую тему Ответить на тему  [ Сообщений: 6 ] 
Автор Сообщение
 Заголовок сообщения: Asrock MultiBook M15 не стартира
СообщениеДобавлено: 06 фев 2013 15:50 
Не в сети

Зарегистрирован: 05 мар 2010 22:29
Сообщения: 30
Откуда: Bulgaria
Здравейте колеги.
Пристигна за ремонт Лаптоп Asrock Multibook M15 без никаква реакция при натискане на Power бутона.
Дъното е модел: IML5L4-AR R3.1
На мен ми прилича на ASUS-ко дъно.
Естествено за тази "Бяла лястовица" нямам схема.
При първоначална диагностика установих, че от системните 3,3/5V са налице само 3,3V.
Схемата за формиране на 3,3/5V е реализирана на базата на MAX17031. На 10pin на чипа е 0V -няма разрешаващо ниво за стартиране на частта 5V.
Мултиконтролера е IT8502E. Charger-a е MAX17015 (аналог MAX17005).
На изхода ACOK# 7pin на MAX17015 би трябвало да е 0V но там е 3,3V , на входа 17pin (ACIN) напрежението е 0,9V. От схемата на MAX17015 за да се запусне този шим, напрежението трябва да е над 2V.
След продължително прозвъняване намерих резистивният делител, който е изпълнен с резистор приблизително 65K към +19V и приблизително 15К към маса. Приблизително, тъй като измерванията съм ги правил при запоени резистори към платката.
Според стойностите на резисторите , на входа ACIN напрежението би трябвало да е доста над 2 V а не 0,9 V.
При смяната на MAX17015 с друг, резултатът бе същият.
Проблемът е в това, че не съм сигурен във вторият MAX, тъй като го свалих от подобно дъно което имах за части.
Молбата ми е :
Ако на някой му се намира схема или частта отговаряща за зареждането или има опит с този лаптоп да сподели , за което ще съм благодарен.
П.П.
Направих проба като занулих ACOK#, в следствие на което се появиха 5V и лаптопът стартира.


Вернуться к началу
 Профиль  
Ответить с цитатой  
 Заголовок сообщения: Re: Asrock MultiBook M15 не стартира
СообщениеДобавлено: 06 фев 2013 19:22 
Аватара пользователя
Не в сети

Зарегистрирован: 16 янв 2009 15:41
Сообщения: 152
Откуда: Варна, България
Город: Варна
Здравей.
При този модел стандартен даго наречем дефект е точно чарджера. На практика установено, че дефектирал чарджер може даже да прояви дефект (както при последният М15 ремонтиран при нас) състоящ се в спорадично отказване на тъчпада или произволно движение на курсора по екрана. Най-лесно се разбира от напрежението върху диода (непосредствено до чарджера) .... < 7v .... дефект.

_________________
Ремонт на лаптопи и Apple продукти без значение от сложността на повредата. Спешен ремонт до 36 часа.
skype: ice_flames


Вернуться к началу
 Профиль  
Ответить с цитатой  
 Заголовок сообщения: Re: Asrock MultiBook M15 не стартира
СообщениеДобавлено: 06 фев 2013 20:57 
Не в сети

Зарегистрирован: 05 мар 2010 22:29
Сообщения: 30
Откуда: Bulgaria
Интересуваше ме дали има други елементи свързани към средната точка - маса на делителя който формира напрежението ACIN, но щом казваш че това е типичен проблем ще трябва да търся читав MAX17015.
Най -вероятно е пробил към маса входа ACIN.
Хубаво беше да има и някаква схемичка за повече яснота.
Интересното е че при прозвъняване, резистора (65к)на делителя е свързан директно към средният извод на куплунга на адаптера +19В без последователно свързан диод.А и не намерих някакви външни елементи като кондензатори или защитни диоди към въпросният вход ACIN.


Вернуться к началу
 Профиль  
Ответить с цитатой  
 Заголовок сообщения: Re: Asrock MultiBook M15 не стартира
СообщениеДобавлено: 07 фев 2013 16:11 
Не в сети

Зарегистрирован: 05 мар 2010 22:29
Сообщения: 30
Откуда: Bulgaria
Колеги.
Търся да закупя гореспоменатия charger MAX17015.
Реших да се възползувам от услугите на ebay-a но веднага "включих на задна" като видях цените на този чип -12,95$ а уж бил "Low Cost Charger".
Евентуално ако използувам по ефтините варианти MAX17005 или MAX17006 дали ще имам някакви проблеми при управление на зареждането.
По документация MAX17005 е за 3 или 4 клетъчни батерии Li+ а MAX17006 за 2 или 3 клетъчни Li+.
Батерията на въпросният лаптоп е тип A32-H26 Li-Ion 11.1V 4400mAh, 48Wh, която в Ebay ми излиза като 6 клетъчна.


Вернуться к началу
 Профиль  
Ответить с цитатой  
 Заголовок сообщения: Re: Asrock MultiBook M15 не стартира
СообщениеДобавлено: 07 фев 2013 18:01 
Аватара пользователя
Не в сети

Зарегистрирован: 16 янв 2009 15:41
Сообщения: 152
Откуда: Варна, България
Город: Варна
погледни си пощата

_________________
Ремонт на лаптопи и Apple продукти без значение от сложността на повредата. Спешен ремонт до 36 часа.
skype: ice_flames


Вернуться к началу
 Профиль  
Ответить с цитатой  
 Заголовок сообщения: Asrock MultiBook M15 не стартира
СообщениеДобавлено: 13 авг 2019 16:18 
Не в сети

Зарегистрирован: 13 авг 2019 01:40
Сообщения: 4
Откуда: Greece
Город: Kalamaria
Профилактика била правена преди няколко месеца не знам колко точно, защото лаптопът е на една позната и тя не помнеше точно кога е чистен. За момента остава така, вързах й го към телевизора и стана като стационарен компютър, докато й минат изпитите. После й препоръчах да си го занесе на сервиз, защото си мисля, че ако е изваден кабел, все при някакво положение на капака или при разклащане на лаптопа би трябвало за момент да си върне нормалните цветове а това не се случва. Пък и беше върху бюро, когато му се развалиха цветовете, така че може да е по-сериозен хардуерен проблем.

Изображение:)


Вернуться к началу
 Профиль ICQ  
Ответить с цитатой  
Показать сообщения за:  Поле сортировки  
Начать новую тему Ответить на тему  [ Сообщений: 6 ] 


Часовой пояс: UTC + 4 часа


Кто сейчас на конференции

Зарегистрированные пользователи: Bing [Bot], Google [Bot], Mail.ru [Bot], Yandex [Bot], Фрекауцан Михаил(дядьмиша)


Вы не можете начинать темы
Вы не можете отвечать на сообщения
Вы не можете редактировать свои сообщения
Вы не можете удалять свои сообщения
Вы не можете добавлять вложения

Перейти:  
Создано на основе phpBB® Forum Software © phpBB Group
Русская поддержка phpBB